Avem doua romance in turul III la Roland Garros

Dupa 5 zile, pe tabloul de simplu avem doua romance in turul III la Roland Garros. Din pacate insa, Simona Halep nu se afla printre ele, aceasta pierzand lamentabil in turul secund.

Adversara din runda a doua s-a numit croata Lucic-Baroni, aflata pe locul 70 WTA, care a trecut de romanca in minimum de seturi, scor 5-7; 1-6. Halep a pierdut in nu mai putin de 5 randuri pe propriul serviciu. Astfel, romanca nu a reuisit nici pe departe sa-si apere punctele de anul trecut, cand a ajuns in finala, coborand deja pe pozitia a patra in clasament. In cel mai fericit caz, Halep urma sa joace in turul III contra Alexandrei Dulgheru, care insa a pierdut si ea cu Alize Cornet, favorita numarul 29. Frantuzoaica s-a impus in minimum de seturi, scor 6-2; 7-5. In setul 2 insa, Dulgheru a condus cu 5-2, cu doua breakuri in fata.

Sa trecem acum la lucruri mai vesele, din moment ce avem doua romance in turul III la Roland Garros. Este vorba despre Irina Begu si Andreea Mitu.

Dupa ce in prima runda a trecut de americanca Mattek Sands in minimum de seturi, scor 6-4; 7-6, favorita numarul 30 a invins azi o alta adversara modesta. Este vorba de croata Ana Konjuh, clasata pe 94. Begu a invins fara niciun fel de emotii, scor 6-2; 6-0, partida durand o ora si 6 minute. In turul urmator, Begu va avea un examen extrem de greu, urmand s-o intalneasca pe Petra Kvitova, numarul 4 WTA.

Performera romanca a acestei runde este Andreea Mitu, care a trecut astazi de cehoaica Pliskova, cap de serie numarul 12. Cehoaica a castigat primul set cu 6-2 si se parea ca meciul va decurge fara surprize. Andreea Mitu a reusit sa castige insa tie-breakul setului secund, in decisiv trecand de reprezentanta Cehiei cu scorul de 6-4, fructificand cea de-a patra minge de meci. In prima runda, Andreea Mitu trecea de frantuzoaica Lim, numarul 279 mondial, in minimum de seturi. In turul III, Mitu o va intalni pe  italianca Schiavone, care a trecut astazi de Kuznetsova, favorita numarul 18, cu 10-8 in decisiv. Schiavone se afla pe 92, avand 34 ani. Asadar, sanse foarte bune ca Mitu sa ajunga in optimi. Acolo ar intalni o adversara deloc de speriat.