Wawrinka si Serena Williams au castigat la Roland Garros

Stan Wawrinka este noul campion de la Roland Garros, dupa o victorie in trei ore si 12 minute cu Novak Djokovic: 4-6, 6-4, 6-3, 6-4. Este al doilea trofeu de Grand Slam din cariera lui Stan, dupa cel obtinut anul trecut la Australian Open. Si atunci, ca si acum, Stan i-a invins pe numarul 1 si pe numarul 2 in drum spre titlu.
Novak ramane in continuare fara singurul Slam care ii lipseste, pierde a treia finala a carierei la Roland Garros. Sarbul si-a vazut de asemenea oprita seria de 28 de victorii consecutive.
Pas cu pas, winner cu winner, rever dupa rever, Stan a lovit ca un baros intr-un piron pana cand il face una cu materialul pe care il sfredeleste. Incepand cu finalul setului inaugural, jucatorul care si-a cladit faima tot in urma unui meci epic cu Djokovic a inceput sa puna stapanire pe meci. Schimbul de putere s-a facut in setul al doilea, atunci cand Stan a facut break-ul. Dupa cateva schimburi de holduri, un Stan dominat de adversar si de propriile stari a cedat primul pe serviciu, pierzandu-l la zero, la 3-3. S-a ajuns la 5-4, cand la 30-15 s-a petrecut acel punct controversat, cu arbitrul indicand out la un lung de linie al lui Stan. La cele doua mingi de set care au urmat, Wawrinka a produs doua puncte absolut exceptionale tinand cont de circumstante; mi le-am notat imediat, in ideea de a verifica ulterior in ce masura se va observa o schimbare in jocul lui Stan. Acele doua puncte, care au starnit rumoare si i-au ridicat in picioare pe spectactori, au fost cumva primele doua momente de stralucire adevarata a lui Wawrinka. Importanta lor a fost imensa: au trimis primele avertismente inspre mintea lui Novak si l-au eliberat pe Stan de orice tensiune care l-a retinut in primele game-uri. Desi setul a fost pierdut, a devenit rapid evident, la inceputul setului secund, ca elvetianul a inceput sa-si impuna, treptat, conditiile si jocul.

Serena williams trofeul RG

Serena Williams a castigat finala de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe cehoaica Lucie Safarova (13 WTA), scor 6-3, 6-7 (2), 6-2. Finala a durat doua ore de joc superb.
Americanca a sustinut in ultimele zile ca are grave probleme de sanatate si ca nu se poate misca, ba chiar spunea ca nu exclude un eventual abandon, cu doar cateva ore inaintea partidei. Cu toate acestea, Serena a intrat pe teren si, in ciuda unor grimase, a inceput in forta si dupa 17 minute conducea deja cu 4-1. Serena a dominat-o clar pe Safarova in primul set si s-a impus cu 6-3 in 31 de minute. Totul parea ca merge perfect pentru numarul unu mondial si in setul secund, insa Safarova a revenit incredibil de la 1-4 si facut 5-4. Serena a dat semne de revenire, a facut 6-5 si servea pentru castigarea turneului, numai ca Safarova a rasturnat iar scorul fabulos si a dus meciul in decisiv dupa un 7-2 la tie-break! In decisiv, Serena s-a ridicat de jos, a inceput sa alerge si sa tipe din ce in ce mai puternic si nu i-a mai dat nicio sansa jucatoarei din Cehia.
Serena Williams ajunge la 20 de titluri de Slam in cariera si este acum la doar doua titluri de GS distanta de Steffi Graf. La Wimbledon, va avea sansa de a deveni posesoarea tuturor celor patru turnee de Grand Slam.
Serena Williams la conferinta de presa dupa finala. Cum i se pare faptul ca are 20 de Grand Slamuri la activ? „Ireal. Cateodata sau si ma intreb, chiar se intampla? E viata mea asta?”
Are ca obiectiv Marele Slam? „Wimbledon e mai potrivit pentru stilul meu de joc. Dar in ultimii doi ani n-am jucat prea bine acolo. Scopul meu anul acesta e sa joc mai bine decat anul trecut. Marele Slam ar fi awesome…” dar sa nu ne avantam prea tare, parea sa spuna expresia ei.