Simona Halep calificata, Monica Niculescu si Irina Begu out

Simona Halep este favorita numarul 1 la Birmingham. Simona Halep a regasit drumul spre victorie la prima ei aparitie pe teren post-Roland Garros. In primul ei meci pe iarba din 2015, Simona Halep a invins-o in doua seturi pe Naomi Broady, 6-4, 6-2. Simona Halep a facut patru break-uri si nu si-a pierdut decat o data serviciul. Simona Halep o va intalni joi, in optimile de finala, pe invingatoarea dintre Klara Koukalova si Caroline Garcia. Vreme de cateva game-uri, lucrurile au mers bine pentru outsidera. Posesoare a unui rever cu o mana foarte incomod, Brody a returnat agresiv in cateva situatii, a lovit tare de fiecare data cand a avut ocazia si a servit excelent in prima parte a setului inaugural. Mai mult, a frustrat-o de multe ori pe Simona cu slice-uri cu o adancime excelenta, obligand-o pe romanca sa-si creeze singura viteza.

Simona Halep hotarata

Simona a trecut cu bine de momentele in care s-ar fi putut impiedica si, treptat, a inceput sa isi impuna jocul. A avut putin noroc in game-ul de la 4-4, cand Brody a inceput sa greseasca nefortat, simtind presiunea. Pe o astfel de eroare, un forehand incordat trimis in fileu la prima ocazie de break a setului, a venit si desprinderea. Apoi, odata ce romanca a trecut cu bine de mingea de break infruntata cand a servit pentru set, totul a mers excelent. Simona a inceput sa se destinda, sa varieze si sa controleze tempo-ul; s-a ajustat mai bine la serviciul britanicei si a facut de trei ori break in setul secund, incheind cu bine meciul la a treia sansa avuta. 14 lovituri direct castigatoare si doar opt erori nefortate, intr-una dintre cele mai curate evolutii ale ei din ultima perioada.
Simona vorbeste repede la interviul de dupa meci, insufletita si luminoasa. Cand castigi, acesta este cel mai bun raspuns pentru orice; toate celelalte trec pe planul secund. In special un astfel de prim meci pe iarba, niciodata usor, indiferent de cine e de cealalta parte a fileului. Ba poate e mai complicat cand adversara este din afara Top 200 si n-are absolut nimic de pierdut. Britanica, crescuta pe iarba, posesoare a unui wild-card si cu o victorie solida in primul tur contra unei jucatoare mult mai bine clasate, Naomi Brody avea toate motivele sa dea totul pe teren si sa incerce sa ii creeze toate problemele posibile mai titratei ei adversare.

Monica Niculescu (49 WTA), care luni a disputat finala turneului de la Nottingham, a cedat dupa o ora si 54 de minute de joc si este condusa acum in meciurile directe cu 4-3 de Strycova.
Tot marti, a parasit turneul de la Birmingham si Irina Begu (locul 30 WTA), dupa ce a pierdut in 3 seturi cu slovaca Daniela Hantuchova (locul 77 WTA), scor 6-4, 6-7, 4-6. Doua ore si 46 de minute a durat prima disputa directa dintre cele doua sportive.