Simona Halep trece usor de Koukalova

Simona Halep a castigat confortabil optimea de finala cu Klara Koukalova si s-a calificat in ultimele opt la Birmingham. E singurul test pe iarba al numarului trei mondial inainte de Wimbledon. A fost 6-1, 6-3 pentru Simona, o victorie expeditiva, in numai 51 de minute.
Ar fi putut fi un meci complicat. Ieri, intr-un meci care a durat doar 55 de minute, Caroline Garcia a adunat doar trei jocuri contra Klarei, care era in grafic sa faca un turneu pe cinste: venita din calificari, ea n-a pierdut set nici cu Vandeweghe, nici cu chinezoaica Zheng. Dar poate si efortul din ultimele zile, poate si sentimentul descurajant pe care ti-l insufla repede o Simona intr-o zi normala, adica fara greseli usoare, fara sa-ti dea nimic gratis, au taiat-o pe Klara. Cu o mina negativa si fara prea multa incredere, Koukalova a pus putine mingi in teren in primul set, a facut greseli cu duiumul si n-a testat-o catusi de putin pe Simona. In aceste conditii, scorul primului set, 6-1 in numai 18 minute, cu doar sapte puncte pierdute, e usor de inteles.
Lucrurile s-au mai dinamizat in setul secund, dar nu cu mult. Koukalova a mai prins putina culoare in obraji, in special dupa o sesiune de coaching incheiata cu cativa Pojd! de imbarbatare. A ajutat-o si game-ul al treilea al setului doi, care a durat, probabil, cat jumatate din setul inaugural. Dupa cateva sanse de dublu break ratate de Halep, Klara a reusit holdul. Simona a fost insa excelenta pe retur si a respins usor firava tentativa a cehoaicei de a reintra in meci. Romanca a gasit baseline-ul cu usurinta, a returnat bine si, cel mai important, a servit in general foarte bine, punand in teren 79 la suta serviciul 1 si castigand tot atata din punctele jucate cu el.

Simona Halep hotarata

„E al doilea meci pe iarba pentru mine si m-am simtit deja mai bine. Ma asteptam la un meci foarte greu azi, dar am incercat sa-mi fac jocul meu. De asemenea, am servit foarte bine. N-am nicio presiune, joc aici fara sa am asteptari de la mine pe sezonul de iarba si ma bucur de tenis”, a spus romanca.
In faza urmatoare a competitiei, Simona va avea, cel mai probabil, un test mult mai solicitant: o va intalni pe Kiki Mladenovic, cea care a invins-o pe Barbora Strycova cu 7-6, 6-2. Frantuzoaica, invingatoare in turul precedent in fata lui Genie Bouchard, poate fi periculoasa pe iarba, suprafata care ii pune in valoare jocul agresiv si competenta in zona fileului, capatata si imbunatatita in numeroase meciuri de dublu. Va fi o sansa de revansa pentru Halep, care a pierdut cu Mladenovic la Paris, indoor, in 2014. Un meci care a ramas cumva simbolic in amintirea fanilor ei, amintire a unei perioade in care publicul roman nu stia cum sa-si regleze asteptarile vizavi de Simona. Ulterior, ea a demonstrat ca acea eliminare prematura de la turneul francez nu era catusi de putin un motiv de alarma. Cele doua erau gata sa se revada si anul trecut, la Bucuresti, dar Mladenovic s-a retras inainte de startul turneului.
Simona a revenit pe teren ceva mai tarziu si pentru meciul din turneul de dublu, unde face pereche cu Heather Watson. Si a facut-o cu folos. Cele doua le-au invins pe experimentatele Medina-Garrigues / Parra-Santonja, scor 1-6, 6-3, 10-7, intr-o ora si sapte minute. „Lui Heather i-ar prinde bine un rezultat bun la dublu”, spusese intervievatorul Simonei dupa victoria de la simplu, iar dorinta lui Heather a devenit realitate dupa ce perechea romano-britanica a rupt echilibrul super-tiebreak-ului, desprinzandu-se de la 6-6. In sferturile de dublu, Simona si Heather sunt programate sa le intalneasca pe chinezoaicele Chan si Zheng.