Irina Begu si Florin Mergea au trecut in turul 2 la Wimbledon

Irina Begu a inceput foarte bine la Wimbledon. Irina Begu si-a confirmat pozitia de cap de serie si a invins-o pe rusoaica Daria Gavrilova in primul tur de la Wimbledon; a fost 7-6, 6-1 pentru romanca. Irina o va intalni in turul urmator pe Lesia Tsurenko.
Uneori, prea multa energie strica: Daria Gavrilova si-a facut repede un renume de jucatoare temperamentala, care nu ezita sa-si exprime emotiile oricand si in fata oricui, prilej cu care isi creeaza si mult-doritul momentum. Sunt insa momente cand acest val de energie risca sa se transforme intr-o amestecatura de furie si de frustrare, stare imposibil de domolit; e ceea ce a patit Daria dupa tiebreak-ul primului set, unul incarcat de nervi si de rasturnari de scor. Dupa ce l-a pierdut, Gavrilova a pierdut si firul, vazandu-se dominata autoritar in setul secund.

In tot acest an, Begu a aplicat politica pasilor marunti, dar siguri: si-a respectat clasamentul intr-o proportie covarsitoare, si-a castigat meciurile pe care trebuia sa si le castige si a bifat foarte rar eliminari rapide. A reusit si de data sa-si confirme rankingul, trecand de o adversara incomoda, cu victorii importante anul acesta si cu un salt spectaculos in clasament. Asta, chiar daca nu e tocmai pe suprafata ei favorita. Irinei nu i-a fost niciodata usor pe iarba, la simplu; la Wimbledon, de exemplu, a reusit abia anul trecut sa treaca de primul tur, dupa un meci de asemenea muncit, cu Razzano.

Irina Begu la Wimbledon s

Va avea acum ocazia sa-si depaseasca rezultatul cel mai bun de la Wimbledon si sa ajunga la un meci important pentru palmaresul si experienta ei; in turul al treilea, Irina ar putea-o intalni pe Maria Sharapova. Ca sa ajunga acolo, mai are de trecut un alt obstacol destul de dificil: Lesia Tsurenko, cea care anul trecut juca de asemenea cu o romanca in turul al doilea, si-i dadea mari dureri de cap, pierzand la mare lupta in decisiv. Cu Tsurenko, Irina s-a mai intalnit de doua ori si a pierdut de fiecare data, pe hard si pe zgura.
Dupa ce Irina a debutat cu un break consolidat, Gavrilova a raspuns cu patru game-uri la rand, o serie careia romanca i-a pus capat cu un break la zero. De aici, s-a mers cu serviciul pana in tiebreak, o perioada a meciului in care ambele jucatoare au reclamat greseli de arbitraj. Desele schimbari de scor s-au repetat si in TB: Irina a condus cu 4-2, dar a fost intoarsa la 5-4. Au fost cele mai intense momente de joc ale zilei, cu schimburi dure si o tensiune palpabila. Romanca si-a facut ambele servicii si a beneficiat de o prima minge de set, salvata excelent de Gavrilova. La 6-6, Irina a jucat extraordinar la retur si si-a facut rost de o alta minge de set, dar acesta a fost punctul in care Gavrilova a reclamat un out nestrigat de arbitri. Australianca de origine rusa a strigat la arbitrul de scaun, a lovit terenul cu racheta, s-a plans, dar s-a lasat afectata prea mult, iar in inceputul setului secund a platit pretul. A fost 7-6, 6-1, intr-o ora si 25 de minute. Irina a fost, per total, jucatoarea mai agresiva si a avut de castigat din asta: a incheiat meciul cu un bilant de 20 de winners contra 21 de erori nefortate, versus un raport de 9/20 la Gavrilova. Tot Irina a venit mai des si la fileu, unde a castigat ceva mai mult de jumatate: 9 din cele 14 urcari.
Ceva mai devreme, Alexandra Dulgheru a pierdut cu Kiki Mladenovic, intr-un meci in care jucatoarea noastra n-a reusit sa dea o replica prea puternica. Bandajata din nou la ambii genunchi, Alex a fost dominata de cea care a invins-o la Birmingham pe Simona Halep: 6-2, 6-1 in o ora si 7 minute.

Florin Mergea castiga la Madrid b

Alta veste buna a venit de la dublu: Florin Mergea si Rohan Bopanna au inceput bine turneul: 6-3, 7-6, 6-1 cu perechea Smyczek / Vesely. Favoritii 9 isi vor afla urmatorii adversari dintre perechile Stepanek/Youzhny si Bellucci/Duran.
Programul zilei de maine le aduce in teren pe celelalte trei fete din Romania aflate pe tabloul de simplu: Simona Halep va debuta pe Court 1, unde ii urmeaza lui Rafa Nadal (vs Bellucci), stadion pe care programul incepe la ora 15:00, ora Romaniei.
Andreea Mitu este ultima pe Court 4, meciul ei cu Govortsova urmand doua confruntari de dublu masculin, plus simplul feminin dintre Parmentier si Arruabarrena. Iar Monica Niculescu este a 3-a pe Court 9, dupa un meci de simplu masculin si un altul de dublu masculin.