Patricia Tig a obtinut o performanta incredibila

Romanca Patricia Tig, aflata la al doilea turneu WTA pe tabloul de simplu, dupa cel de la Bucuresti, a surprins pe toata lumea, reusind o finala la Baku.

Este adevarat, pe traseu Tig nu a intalnit jucatoare valoroase pana in semifinala. In calificari, a fost favorita principala, scapand de primul tur datorita acestui lucru, izbutind sa castige in cel de-al doilea asupra georgiancai Kalashnikova, numarul 601 WTA, in minimum de seturi. Tot de doua seturi a avut nevoie Tig pentru a trece in primul tur de pe tabloul principal de ucraineanca Olga Ianchuk, clasata si ea mult mai slab decat romanca. Nici in optimi Tig nu a cedat vreun set, adversara numindu-se ucrainianca Olga Savchuk, din afara top 250.

In sferturi, Tig s-a impus in fata croatei Donna Vekic, aflata pe pozitia 140 WTA, in doua seturi, scor 6-3; 6-2. Vekic a avut doar o sansa de break, nefructificata insa. Patricia Tig a obtinut o performanta incredibila in semifinale, unde nu a cedat nici acolo vreun set, adversara fiind favorita principala a competitiei, rusoaica Pavlyuchenkova, locul 42 mondial. Romanca s-a impus cu scorul de 6-3; 6-2, cedand un singur break in fiecare set. In finala a intalnit o alta rusoaica. Este vorba despre Margarita Gasparyan, aflata pe locul 112 WTA. Rusoaica a castigat primul set cu 6-3, Tig revenind si castigandu-l pe cel de-al doilea cu 7-5, dupa ce Gasparyan avea 5-4 si servea pentru meci. In decisiv insa, Tig a cedat fizic si, probabil si psihic, pierzand cu 0-6. Rusoaica a avut nu mai putin de 19 mingi de break, fructificand 7.

In ciuda meciului final, Patricia Tig a obtinut o performanta incredibila, castigand 180 puncte, primind putin peste 20 000 euro. In ceea ce priveste clasamentul WTA, de pe 154, Tig a urcat pana pe 115, avand sanse foarte mari, daca o va tine asa, sa intre in top 100 pana la sfarsitul anului. Asta mai ales ca Tig a afirmat ca suprafata ei favorita este hardul, iar acest turneu de la Baku a fost pe zgura. In Road to Singapore (clasamentul anului 2015), Patricia Tig este la un pas sa devina a sasea romanca din top 100, ocupand momentan locul 101.