Evolutie modesta a romancelor in primul tur la US Open

Primul tur de pe tabloul de simplu al ultimului turneu de Grand Slam s-a incheiat. S-au inregistrat cateva mari surprize, in vreme ce 3 din cele 5 romance au fost eliminate.

Aceasta evolutie modesta a romancelor in primul tur la US Open nu se refera insa la Simona Halep si Monica Niculescu, ambele trecand in turul secund. Simona a avut-o ca adversara in prima runda pe neo-zeelandeza Erakovic, clasata pe locul 99. Aceasta s-a retras la scorul de 6-2; 3-0 pentru Halep. In a doua runda, numarul 2 mondial o va avea ca adversara pe ucrainianca Bondarenko, clasata pe 104, venita din calificari. In ceea ce o priveste pe Monica Niculescu, ea a trecut in prima runda de rusoaica Panova, venita din calificari, scor 7-6; 5-7; 6-3. Meciul a durat 3 ore si 19 minute, fiind al doilea cel mai lung de pe tabloul feminin la US Open. In turul secund, Monica o va intalni pe italianca Flavia Pennetta, cap de serie numarul 26. Cele doua se intalneau de doua ori in 2010, italianca impunandu-se de fiecare data in minimum de seturi.

Prima jucatoare din Romania care a intrat in cursa la aceasta editie de US Open a fost Andreea Mitu. Aceasta a fost invinsa de Smitkova, numarul 100 WTA, in minimum de seturi, scor 6-7; 2-6. Irina Begu, favorita numarul 28, a fost cea mai mare dezamagire a Romaniei la acest turneu, pierzand in primul tur contra Govortsovei,  clasata pe 68. Dupa ce a pierdut primul set cu 1-6, Begu l-a castigat pe al doilea cu 6-0. In decisiv s-a ajuns la tie-break, bielorusa impunandu-se cu 7-3. Asta dupa ce Begu avusese o minge de meci, la scorul de 5-3 in setul 3, pe serviciul adversarei. Alexandra Dulgheru a avut cea mai dificila misiune in acest turneu, intalnind-o pe nemtoaica Angelique Kerber, cap de serie numarul 11. Alexandra a fost invinsa in minimum de seturi.

Daca am avut parte de o evolutie modesta a romancelor in primul tur la US Open, speram ca la dublu masculin lucrurile sa mearga mai bine. Aici, Horia Tecau si Jean-Julien Rojer, favoriti numarul 3, vor juca in primul tur cu perechea formata din Begemann si Marach. Florin Mergea si Bopanna, favoriti numarul 6, ii vor avea ca adversari pe Krajicek si Monroe. Cei doi romani s-ar putea intalni in sferturi. La dublu feminin le avem pe Dulgheru, Begu si Olaru, Mitu si Niculescu. Pe tabloul de dublu mixt ii avem pe Horia Tecau si Simona Halep, care vor face pereche. Nu sunt singurii, fiindca ii mai avem si pe Florin Mergea si Alexandra Dulgheru, dar si pe Anda Perianu si Andrei Daescu.