Mai avem doi romani in sferturi la US Open

Ultimul turneu de Grand Slam al anului se apropie de sfarsit, iar unii dintre reprezentantii nostri inca mai sunt in cursa. Ar fi fantastic ca macar unul dintre ei sa joace finala.

Pe scurt, mai avem doi romani in sferturi la US Open. Este vorba despre Simona Halep si Florin Mergea. Ambii vor avea in aceasta seara sansa de a patrunde in semifinale. Halep, favorita numarul 2, a trait periculos in optimile turneului, adversara fiind Sabine Lisicki, favorita numarul 24. Nemtoaica a castigat primul set la tie-break, cu scorul de 8-6, intr-o mansa in care fiecare dintre cele doua a realizat 3 breakuri. In cel de-al doilea set Simona a castigat cu 7-5, nu mai putin de 9 game-uri fiind obtinute pe serviciul adversarei. Setul decisiv a fost o simpla formalitate pentru Simona, aceasta castigand cu scorul de 6-2. In sferturi Halep o va intalni pe Azarenka, favorita numarul 20. Cele doua s-au intalnit de doua ori in 2012, bielorusa castigand de fiecare data in minimum de seturi.

Pe tabloul de dublu, Florin Mergea si Rohan Bopanna vor juca astazi in sferturi contra perechii formate din Inglot si Lindstedt. Pana acum, perechea romano-indiana a pierdut un singur set. Se intampla in optimi, contra lui Nestor si Roger-Vasselin. Cuplul canadiano-francez a castigat primul set la tie-break, Mergea si Bopanna impunandu-se in urmatoarele doua seturi cu  6-4; 6-3. Daca vor trece in semifinale, cei doi ii vor intalni pe invingatorii din sferturi ai lui Horia Tecau si Jean-Julien Rojer: francezii Herbert si Mahut, capi de serie numarul 12.

In optimile turneului WTA, Simona Halep a resimtit dureri la coapsa, astfel ca aceasta a renuntat la proba de dublu mixt, unde facea pereche cu Horia Tecau. Astfel, cei doi au abandonat inaintea meciului din sferturi cu Martina Hingis si Leandro Paes. Dar sa privim partea buna a lucrurilor si anume aceea ca mai avem doi romani in sferturi la US Open, ambii avand sanse reale de a atinge ultimul act si chiar de a castiga competitia.