Cehia castiga Fed Cup

Weekendul trecut am avut parte de o intalnire demna de finala Fed Cup, suspansul fiind la el acasa.

Adversare in ultimul act au fost Cehia si Rusia. Daca in semifinale Rusia castiga cu 3-2 in fata Germaniei, pe teren propriu Cehia s-a impus cu 3-2 contra rusoaicelor. In prima partida Kvitova a trecut in 3 seturi de Pavlyuchenkova, dupa ce rusoaica a castigat primul set cu 6-2. Cehoaica a revenit, impunandu-se cu un dublu 6-1. Apoi Sharapova si-a facut treaba, trecand de Pliskova cu 6-3; 6-4.

A doua zi a fost deschisa de aceeasi Sharapova, care a infruntat-o pe Kvitova. De data aceasta Maria a avut emotii reale, castigand in 3 seturi, dupa ce in primul pierdea cu 3-6. Rusoaica a revenit, impunandu-se in celelalte doua cu 6-4; 6-2. Nici in a patra, dar nici in ultima partida nu am avut parte de tie-break. In ultima partida de simplu a zilei, Pliskova o invingea pe Pavlyuchenkova cu scorul de 6-3; 6-4. In partida de dublu, perechea Plyskova/Strycova o infrunta pe cea formata din Pavlyuchenkova si Vesnina. Rusoaicele castigau primul set cu 6-4, cehoaicele revenind, impunandu-se in urmatoarele cu 6-3; 6-2.

Astfel, Cehia castiga Fed Cup pentru a patra oara in istorie, dupa trofeele obtinute in 2011, 2012 si 2014. Finala dintre Cehia si Rusia avea loc si in 2011, cehoaicele impunandu-se si atunci cu 3-2. Faptul ca Cehia castiga Fed Cup este cu atat mai ingrijorator pentru noi cu cat Romania le va intalni pe cehoaice in luna februarie a anului viitor in prima runda, echivalentul sferturilor de finala.

In ultimii 4 ani, timp in care au disputat 14 partide, Cehia a fost invinsa in Fed Cup doar de Italia. Partida dintre Romania si Cehia va avea loc la Cluj-Napoca, pe 6 si 7 februarie.  In acest moment, 3 cehoaice se afla in top 11 in clasamentul oficial WTA. Este vorba despre Kvitova, Safarova si Pliskova. Dintre ele insa, doar Kvitova a cucerit mai mult de un titlu in 2015, lucru care ne da sperante.