Performante tenis feminin romanesc 2015

In urma cu mai putin de o luna s-a incheiat un nou sezon de tenis, unul in care Romania si-a facut simtita prezenta in tenisul romanesc feminin, dar si cel de dublu mixt masculin.

In acest articol ne vom concentra pe performante tenis feminin romanesc 2015. In acest moment avem nu mai putin de 5 romance in top 100. Logic ar fi sa incepem cu Simona Halep, care a incheiat pe pozitia secunda in clasamentul WTA.  Aceasta a inceput perfect anul 2015, castigand turneul de la Shenzen. La Australian Open a fost eliminata in sferturile de finala, insa apoi Simona a mai castigat doua turnee: la Dubai si Indian Wells. A fost un debut foarte bun de sezon pentru Halep, jocul sau incepand insa sa se inmoaie usor. La Mastersul de la Madrid a fost invinsa in prima runda. Dupa o semifinala in Mastersul de la Roma a urmat o prestatie dezamagitoare la Roland Garros, unde s-a oprit in turul secund, in vreme ce la Wimledon nu a reusit nici macar o victorie. Au urmat doua finale, ambele pierdute de romanca, in Mastersul Canadian si in turneul de la Cincinatti. La US Open Simona a ajuns in semifinale, pentru ca la Turneul Campioanelorr sa ajunga in faza grupelor. In acest an, Halep a disputat 64 partide in circuitul WTA, obtinand 48 victorii si 3 succese finale.

Ne mutam acum la Irina-Camelia Begu, care a terminat sezonul pe 31. La primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, Begu a ajuns in cea de-a doua saptamana, oprindu-se in optimi. A urmat o semifinala pe zgura de la Rio si doua sferturi de finala la Chrleston si la Mastersul de la Madrid. La Roland Garros a fost eliminata in runda a treia, la fel ca la Wimbledon. Din pacate, la US Open nu a reusit sa treaca de primul tur. Apoi s-a razbunat insa, castigand turneul de la Seoul. Begu a incheiat sezonul cu 28 victorii si 20 infrangeri.

Jucatoarea ce incheie top 40 este Monica Niculescu. Aceasta nu a inceput deloc bine anul, fiind eliminata in primul tur la 3 turnee la rand, inclusiv Australian Open. Din pacate, nici la Roland Garros nu a reusit sa castige vreun meci, insa imediat dupa Openul Francez au venit doua finale. Prima a fost in turneul ITF de la Marseille, una castigata de Monica, a doua pe iarba de la Nottingaham, in turneu WTA. La Wimbledon ajungea in optimi, pentru ca la US Open sa piarda in turul II. In urma cu o luna Niculescu se impunea in turneul ITF de la Poitiers. In turneele WTA din 2015 reprezentanta noastra castiga 20 meciuri, pierzand 21.

Aceste performante tenis feminin romanesc 2015 au fost completate de Alexandra Dulgheru, care a terminat pe locul 69. Aceasta a jucat mai mult in turnee ITF, unde a obtinut rezultate bunicele. Alexandra a castigat-o pe cea de la Kontrexeville, cea mai buna performanta intr-un turneu WTA fiind finala de la Kuala Lumpur. O performanta remarcabila a obtinut Alexandra si la Mastersul de la Roma, unde a ajuns in sferturi. De la aceste performante tenis feminin romanesc 2015 nu lipseste nici Andreea Mitu, care a incheiat anul pe locul 97. Aceasta a disputat 3 finale in turneele ITF, castigand una, insa de departe cel mai bun rezultat al ei a fost optimea de finala de la Roland Garros.

Special am lasat la final performanta Romaniei in Fed Cup, care s-a calificat in Grupa Mondiala. In luna februarie a anului viitor, Romania va trebui sa joace impotriva Cehiei, care a castigat si in acest an Fed Cup.