Simona Halep renaste

Dupa ce Halep a coborat in acest an de pe locul 2 WTA pe 5, pierzand lamentabil cateva meciuri, majoritatea o vedea in afara top 10 pana la sfarsitul anului.

Iata insa ca nu este asa, cel putin deocamdata. Castigatoare a turneului de la Indian Wells anul trecut, Simona pare sa fi fost motivata de acest aspect, dar poate si de altele, precum intalnirea cu Steffi Graf si Andre Agassi, doua legende  ale tenisului. Sigur, nici adversarele Simonei de pana acum nu s-au gasit in cea mai buna forma. Poate Vania King sa fi avut o forma mai buna, insa la nivelul ei. Americanca din afara top 200 a fost adversara Simonei Halep in turul sefcund, romanca neacordandu-i  insa nicio sansa, invingand-o cu un dublu 6-1. Apoi Halep a avut-o ca adversara pe rusoaica Makarova, favorita numarul 30, de care a trecut cu scorul de 6-2; 6-4, romanca pierzand un singur game pe propriul serviciu.

Simona Halep renaste, aceasta ajungand in sferturile de finala ale turneului si cu ajutorul adversarei din optimi.

Este vorba de cehoaica Strycova, in fata careia Halep a castigat primul set cu 6-3. Din cele 9 game-uri, 6 au fost breakuri, Strycova reusind doua. La un moment dat, aceasta conducea cu 3-1. In al doilea set cehoaica a abandonat la scorul de 1-0 pentru Halep. Adversara Simonei din sferturi  va fi liderul mondial Serena Williams, care nu a pierdut niciun set pana acum, adversare fiind Siegemund, Putintseva si Katie Bondarenko. Vom vedea in acest meci daca Simona Halep renaste intr-adevar sau totul a fost un foc de paie. Cand spunem asta nu avem pretentia ca Halep  sa castige, ci sa piarda fiecare set la cel mult un break distanta. Atat Putintseva, cat si Katie Bondarenko au reusit sa castige de doua ori pe serviciul Serenei, rusoaica fiind chiar la un pas sa castige un set impotriva liderului mondial, pierzand, in cele din urma, la tie-break.

Simona Halep ramane pe locul 5 in clasamentul WTA, putand fi insa detronata de Petra Kvitova daca aceasta va ajunge in finala, iar romanca nu va trece de Serena Williams.

In schimb, chiar daca va castiga acest turneu, Halep nu poate urca in clasament, apropiindu-se insa la 35 puncte de Muguruza, care a fost eliminata in turul secund. In ceea ce priveste Race to Singapore, romanca se afla pe 34 in momentul actual, putand urca in top 10 daca va castiga turneul de la Indian Wells. Meciul din sferturi dintre Simona Halep si Serena Williams se va disputa maine, 17 martie, la ora 4:00 dimineata.