Irina Begu se opreste in optimi la Roland Garros

Prima saptamana de tenis de la Roland Garros, Romania nestand ”pe roze”, insa nu putem spune nici ca ne-am descurcat dezastruos.

In proba de simplu feminin inca din turul al doilea am ramas cu doua jucatoare, dupa ce Monica Niculescu, Sorana Cirstea si Alexandra Dulgheru au pierdut in runda inaugurala. In schimb, Simona Halep o invingea destul de usor pe Nao Hibino, in vreme ce Irina Begu trecea de Mattek-Sands dupa ce pierdea primul set. Nici in turul secund Begu nu castiga primul set in fata lui Coco Vandeweghe, americanca servind chiar pentru castigarea meciuluui in setul decisiv. Din fericire Irina a facut break, moment in care entuziasmul lui Coco a parut ca scade si, odata cu acesta, facand-o si jocul ei. In final, Begu s-a impus in decisiv cu scorul de 10-8.

In runda secunda, Halep a intalnit-o pe jucatoarea din Kazahstan Zarina Diyas, avand emotii in primul set, pe care il castiga la tie-break. In setul secund romanca nu a avut emotii prea multe, impunandu-se cu 6-2. O jucatoare asiatica i-a iesit in cale Simonei si in turul al treilea. Este vorba despre japoneza Naomi Osaka, ocupanta locului 101 WTA, care i-a luat insa primul set, scor 4-6. Pe al doilea Halep l-a castigat cu 6-2, pentru ca in decisiv sa se impuna cu 6-3. In aceeasi runda, Begu juca impotriva nemtoaicei Annika Beck, aflata pe 39, nereusind nici acum sa invinga in minimum de seturi. In decisiv Irina nu a avut insa nicio emotie, impunandu-se cu 6-1.

Irina Begu se opreste in optimi la Roland Garros, desi adversara era una accesibila.

Este vorba despre americanca Shelby Rogers, aflata pe locul 108 WTA, care a invins-o cu 6-3; 6-4. Cat despre Simona Halep, meciul acesteia cu australianca Sam Stosur era programat a incepe la 18:00, insa din cauza celor doua reprize de ploaie de astazi, acesta a fost intrerupt, reluandu-se maine la scorul de 5-3 in primul set pentru romanca.

Pacat de faptul ca Irina Begu se opreste in optimi la Roland Garros, fiindca putea profita de pasii gresiti facuti de jucatoarele sale clasate mai sus ca ea.

Irina ocupa locul 27, neputand fi depasita decat in mod teoretic. Practic, este greu de crezut ca asta se va intampla. De cealalta parte, Halep se afla pe pozitia a cincea in clasamentul WTA. In proba de dublu masculin, favoritii numarul 2, Horia Tecau si Jean-Julien Rojer, au parasit competitia inca din turul secund. In schimb, Florin Mergea si Rohan Bopanna, capi de serie numarul 6, sunt in optimi, urmand sa joace maine cu perechea formata din Baker si Daniell.