Simona Halep ramane singura noastra reprezentanta la Wimbledon

La inceputul zilei mai aveam doi romani la turneul de la Wimbledon. Dupa ziua de astazi sperantele noastre stau doar in Simona Halep.

Asta fiindca Florin Mergea, reprezentantul nostru in proba de dublu masculin, a pierdut astazi impreuna cu Rohan Bopanna, cei doi fiind eliminati in 5 seturi, cu 6-8 in decisiv, de perechea formata din Kontinen si Peers. Este vorba despre turul al treilea, echivalentul optimilor de finala, Mergea si Bopanna fiind favoriti numarul 6, in vreme ce adversarii lor sunt capi de serie numarul 10. Celalalt reprezentant al nostru in proba de dublu, Horia Tecau, fusese eliminat inca din prima runda.

Astfel, Simona Halep ramane singura noastra reprezentanta la Wimbledon, calificandu-se in sferturile de finala.

Pana astazi favorita numarul 5 nu pierduse niciun set, adversare fiind Schmiedlova, Schiavone si Bertens. Astazi, romanca a pierdut la tie-break primul set al partidei cu Madison Keys, desi la scorul de 5-4 pentru ea avusese 4 mingi de set. In setul secund insa Halep s-a impus cu 6-4, pentru ca in decisiv sa castige cu 6-3. In sferturi Simona o va intalni pe nemtoaica Angelique Kerber, cap de serie numarul 4. Halep a invins-o de 3 ori pe Kerber, singura victorie a nemtoaicei venind anul acesta, in Fed Cup.

Simona Halep ramane singura noastra reprezentanta la Wimbledon, astfel ea putand sa urce chiar pe locul secund daca va castiga turneul.

In acest moment Kerber se afla pe locul secund in clasamentul WTA. Performanta Simonei ne face sa uitam de dezamagirea provocata de Horia Tecau, dar si de celelalte romance de pe tabloul de simplu. Nici la dublu feminin sau la dublu mixt nu am ajuns prea departe, insa de acolo nu aveam prea mari asteptari, poate in afara lui Tecau.

In urma acestor rezultate, Irina Begu a coborat 4 pozitii pana pe 31 si mai poate cobori una daca Vesnina va ajunge in semifinale. Monica Niculescu a coborat 7 pozitii, acum fiind pe 54, Sorana Cirstea a coborat tot 4 pozitii, pana pe 89, in vreme ce Patricia Tig se afla pe locul 100, insa poate urca in aceasta saptamana in top 100, deoarece va juca la turneul ITF de la Budapesta.