Simona Halep este in semifinale la Cincinatti

Deocamdata, Simona Halep arata ca a ajutat-o faptul ca nu a mers la Rio, avand mai mult timp sa se antreneze pentru turneele majore din aceasta perioada.

Inaintea turneului de Grand Slam de la US Open, Halep joaca la cel de la Cincinatti. Cu siguranta o evolutie proasta ar fi adus din nou un val de critici la adresa romancei. Nu a fost insa cazul, deoarece Simona Halep este in semifinale la Cincinatti, parcursul ei fiind unul facil pana in sferturi.

In turul secund favorita numarul 3 se impunea in minimum de seturi in fata nemtoaicei Annika Beck, scor 6-3; 6-1.

Halep nu a avut probleme nici in optimi, cand a trecut de australianca Daria Gavrilova, scor 6-1; 6-2. Ambele partide au durat mai putin de o ora. In sferturile de finala Simona se impunea tot in minimum de seturi, avand insa parte de o partida mai grea. Adversara a fost poloneza Agnieszka Radwanska, favorita numarul 5. Halep a inceput foarte prost, poloneza conducand cu 4-0 in primul set. Romanca a avut apoi o revenire senzationala, reusind in final sa se impuna cu 7-5. Au fost nu mai putin de 7 breakuri in acel prim set. In al doilea Simona a facut legea, castigand cu 6-1, singurul game pierdut fiind pe propriul serviciu.

Astfel, Simona Halep este in semifinale la Cincinatti, acolo unde va juca impotriva nemtoaicei Angelique Kerber, cap de serie numarul 2.

In intalnirile directe Halep conduce cu 4-2, in cele 3 partide din acest an Kerber impunandu-se de doua ori. Daca se va califica in finala, va intalni castigatoarea dintre Garbine Muguruza, favorita numarul 4 si Karolina Pliskova, cap de serie numarul 15. In acest moment Simona Halep se afla pe locul 5 in clasamentul WTA, pe 4 fiind Agnieszka Radwanska. In cazul unei victorii in fata polonezei, Halep va urca pe 4, insa va avea doar 46 puncte in fata Radwanskai. In Race to Singapore romanca se afla pe pozitia a treia, nefiind calificata inca la turneul final, care aliniaza cele mai bune 8 jucatoare de tenis din 2016. Probabil insa ca asta va fi doar o chestiune de timp.