Halep o intalneste pe Serena Williams in sferturile US Open

Simona Halep este la un pas sa-si egaleze performanta de anul trecut, cand a ajuns in semifinalele US Open.

Doar ca acest pas va fi imens, adversara din sferturi fiind nimeni alta decat Serena Williams. Si, sa recunoastem, Simona Halep nu a prestat un joc grozav pana acum, cat sa o puna pe ganduri pe Serena. E adevarat, in prima runda romanca a pierdut doar doua game-uri in fata belgiencei Kirsten Flipkens. Din cele doua game-uri,  belgianca a castigat unul pe serviciul advers. Apoi romanca a intalnit-o pe cehoaica Lucie Safarova. Desi a castigat cu  scorul de 6-3; 6-4, Halep a pierdut 4 game-uri pe propriul serviciu.

Meciul in care Simona a avut foarte mari emotii a venit in turul al treilea, adversara fiind unguroaica Timea Babos. Romanca a inceput excelent, castigand primul set cu 6-1. In a doua mansa insa, Halep nu s-a regasit, pierzand cu 2-6. In decisiv reprezentanta noastra si-a pierdut serva inca din primul game, recapatandu-si-o in game-ul 6. La 4-3 Halep a avut nu mai putin de 3 mingi de break, in cele din urma reusind sa castige pe serviciul adversarei in game-ul 10, impunandu-se cu 6-4. In optimi Simona a intalnit-o pe spanioloiaca Suarez Navarro, favorita numarul 11, pe  care a invins-o cu 6-2; 7-5. Aici romanca si-a pierdut serviciul de 3 ori.

Halep o intalneste pe Serena Williams in sferturile US Open intr-o partida ce ar trebui sa se dispute ultima in ziua de miercuri, ceea ce la noi inseamna joi dimineata.

Serena are un parcurs fantastic, intr-un meci pierzand maxim 6 game-uri. Adversare au fost Ekaterina Makarova, Vania King, Johanna Larsson si Yaroslava Shvedova. Din cele 8 intalniri directe, Serena a invins de 7 ori, singura victorie a Simonei venind in grupele Turneului Campioanelor din urma cu doi ani, cand americanca  acuza o accidentare. In finala aceluiasi turneu insa, Serena si-a luat revansa cu varf si indesat. Anul acesta cele doua s-au intalnit in sferturile de finala de la Indian Wells, Serena Williams castigand cu 6-4; 6-3.

Halep o intalneste pe Serena Williams in sferturile US Open, cu o victorie detronand-o din fotoliul de lider al clasamentului WTA.

Kerber se afla deja pe primul loc intr-un clasament live, insa asta datorita faptului ca Serenei i s-au scazut punctele obtinute anul trecut la US Open. Williams va fi sigura de ramanerea pe primul loc doar daca va castiga turneul. In ceea ce o priveste pe Simona Halep, aceasta va urca pe pozitia a treia doar daca va castiga turneul, altfel ramanand pe locul 5 in clasamentul WTA. Totodata, daca o va invinge pe Serena, Simona va avea garantata prezenta in Singapore, acolo unde vor evolua cele mai bune 8 jucatoare din acest an.