Monica Niculescu pierde finala de la Seul

La turneul de saptamana trecuta de la Seul am avut 3 jucatoare din Romania: Irina Begu, Monica Niculescu si Patricia Tig.

Favorita principala a competitiei, Irina Begu, a trecut in prima runda in minimum de seturi de sud-coreeanca Su Jeong Jang, insa in optimi a pierdut in fata slovacei Jana Cepelova in 3 seturi. Patricia Tig, aflata pe 135 in clasamentul WTA, a reprezentat o surpriza placuta. Astfel, in prima runda romanca o invingea pe neo-zeelandeza Marina Erakovic in 3 seturi, cu toate ca primul set i-a revenit neo-zeelandezei cu 6-2. In a doua runda Tig trecea de Kirsten Flipkens, locul 60 mondial, cu un dublu 6-4. In cele doua meciuri reprezentanta noastra servea doar 3 asi, comitand nu mai putin de 21 duble greseli.

In sferturi Patricia Tig a intalnit-o pe reprezentanta Spaniei, Sara Sorribes Tormo. Romanca a castigat primul set la tie-break, pierzandu-l pe al doilea insa cu 2-6. In decisiv Patricia s-a impus cu 6-3. In acel meci Tig nu a reusit sa serveasca niciun as, comitand 10 duble greseli. In semifinale Patricia a fost taxata pentru serviciul sau precar de o alta spanioloaica: Lara Arruabarrena. Romanca nu a reusit decat 3 game-uri in toata partida, una in care a comis ”doar” 4 duble greseli, fata de 5 ale adversarei.

O alta surpriza placuta a venit de la Monica Niculescu, favorita numarul 5. Pe parcursul turneului aceasta a castigat doua seturi fara sa piarda niciun game. Primul a venit in prima runda, adversara fiind japoneza Eri Hozumi. In celalalt set Monica a cedat 3 gameuri. In optimi romanca o invingea pe slovaca Schmiedlova cu un dublu 6-2. O alta slovaca ii era adversara in sferturi. Este vorba despre Jana Cepelova, pe care Monica a invins-o cu scorul de 6-4; 6-2. Niculescu nu a pierdut vreun set nici in semifinale, acolo unde a invins-o cu 6-0; 6-4 pe chinezoaica Shuai Zhang, cap de serie numarul 3. In cele 4 meciuri romanca a pierdut 17 game-uri, dintre care 8 pe propriul serviciu.

Monica Niculescu pierde finala de la Seul impotriva Larei Arruabarrena cu un scor halucinant, care cu greu poate fi vazut in tenisul profesionist.

Spanioloaica a castigat primul set cu 6-0, Monica luandu-l pe cel de-al doilea cu 6-2, pentru ca in decisiv Arruabarena sa se impuna din nou cu 6-0. Astfel, Niculescu a ratat ocazia de a castiga al treilea ei titlu din cariera in circuitul WTA, dupa cel din 2013 de la Florianopolis si cel din 2014 de la Guangzhou.

Monica Niculescu pierde finala de la Seul, lucru care inseamna ca romanca a urcat pe locul 49 in clasamentul WTA.

Celelalte doua romance participante la turneul de la Seul, Irina Begu si Patricia Tig, ocupa locurile 26, respectiv 117.